Ngjyrat e vitit të Ri

A ju ka ndodhur ndonjëher qe kur nis Viti i Ri ti shkruan apo mendon, pak rëndesi ka, se cilat janë gjërat ku do fokusohesh më tepër këtë vit?

Më ka ndodhur disa herë t’i bëj këto lista dhe pas një muaji apo ndonjëher edhe më pak t’i kem braktisur.

Jam e sigurt se ju ka ndodhur edhe juve (mua më shumë se një herë).

Ja se cfarë ndodhi ndryshe këtë vit. Shumë gjëra ishin akumuluar nga viti i kaluar apo disa prej tyre akumuluar prej vitesh.

Ndaj vendosa që mbasi mbusha 30 vjec kjo gjendje nuk më pëlqen më dhe nuk dua të kaloj një vit tjetër të jetës sime me gjëra të pazgjidhura të vitit të kaluar apo me problematika që me vite do bëhen më keq dhe mund t’i zgjidh fare mirë tani apo këto kohë pa pritur shumë.

Po lexoja një artikull të një bloggeri amerikan Charls Ngo, ku midis gjërave të tjera sygjeronte te shkruaje në një letër të gjithë vitin që po lije mbrapa dhe se cfarë doje të arrije këtë vit që vinte.

Mora laps dhe letër dhe nisa të shkruaj. Duke shkruar vura re se shume gjëra gërshetoheshin me njëra-tjetrën ndaj vendosa ta bëj pak më të rregullt si listë.

E ndava në: atë se cfarë kisha jetuar vitin e kaluar nga ana profesionale dhe atë se cfarë kisha jetuar nga ana personale/familjare.

Lista profesionale u bë shumë e gjatë…vura re që viti 2017 kishte qënë nje vit plot ndryshime dhe rritje nga ana profesionale. Rritje si nga ana e përgjegjesisë po ashtu edhe nga ana e experiences. Kisha mësuar shumë gjëra, kisha vënë në praktikë shumë gjëra që kisha mësuar dhe kisha gabuar normalisht dhe po kërkoja se ku ekzaktësisht që të mos e përsisja sërish këtë vit.

Ana profesionale pavarsisht te gjithave me kenaqte.jo vetem per nga gjatesia e listes por edhe nga aspekti I te mesuarit gjithmone e me shume gjera. (jam nje njeri gjithmone I uritur per dije dhe njohur te reja ne fusha te ndryshme)

Fillova listen sentimentale/personale/familjare.

Per te qene e sinqert nuk po me kenaqte edhe aq shume. Ndaj nisa edhe ketu te nxjerr ne pah gabimet per te pare sim und ta permiresoja kete vit jeten dhe lumturine  time familjare.

Pike se pari vura re qe kisha mbledhur shume mllefe dhe merzitje me personazhe te ndryshem qe kane bere pje apo bejne ende pjese ne jeten time.

Ndaj per here te pare nisa ti vendos nje e nga nje te gjitha ceshtjet qe me kishin prekur dhe njerzit me te cilet duhet te flisja e te sqaroja disa pika.

Nisa me njerzit me te larget (ishte me ethjesht dhe po eksperimentoja gjithashtu qe kur te vinte tek njerzit me te afert te isha gati)

Do ti qe pati suskes kjo gje? Ashtu sic mendoja disa situatra ishin keqinterpretuar (nga une apo personi tjeter) dhe nje perde kishte rene mes nesh ndaj raporti kishte ndryshuar, hallet na kishin larguar dhe jeta pastaj ben te veten normalisht me rrjedhen e saj.

Shume gjera I zgjidha me nje fund te mire dhe pak prej tyre mbeten pezull apo nuk shkuan si une deshiroja.

Gjithsesi edhe ato pezull po hiqen dale ngadakle nga lista dhe me siguri do I kem mbaruar shume shpejt. Keshtu mund te fokusohem tek ato se cfare du ate bej dhe te arrij kete vit.

Fillova te kerkoj online per njerez qe merren vetem me kerkime, ne rastin me specific ne kerkime per te permiresuar veten dhe jeten e tyre.

Internet ishte I mbushur plot me libr, guru dhe gjoja guru te kerkimit te vetvetes.

Kishte nga ata qe thjesht shprehin mendimin e tyre dhe nuk presin te kene nje klas qe I djek. Kishte nga ata qe tashme mbas disa vitesh kishin krijuar nje brand ne emer te vetes se tyre dhe ajo qe lexoja ndiqte nje fill arsyetimi goxha interesante. Kishte nga ata qe mereshin vetem me studimet e tregimeve te te tjereve. Po ashtu kishte nga at qe pasi kishin kaluar cdo gje vete ne radhe te pare, ndanin eksperiencat e tyre dhe jepnin leksione sim und ti parandalonin disa situatra ne jete.

Po ata qe me benin te qeshnin ishin ata fake Guru. Ata gjoja influencer qe kishin nga mbrapa nje rrejt marketingu dhe organizonin leksione ne forem massive per njerzit qe ndanin nje pjesez te vogel me eksperiencen eq personi kishte gjoja )apo ndoshta kishte kakuar vertet) dhe bente nje shoë shume te bukur duke future ne mes edhe shume batuta qe me siguri dikush tjeter I kishte shkruar dhe ne fund jepte leksionin e tij te mire duke e shperndare si perle per jeten.

Shume shpejt, fale edhe experiences time ne boten e marketingut, arrita te kuptoj se kiush ishin influencerat e vertet dhe kush thjesht hiqej dhe investonte si influencer.

Fillova te ndjek ata qe sipas meje ishin vertet storyteller por duke bazuar leksionet e tyre ne kerkime te thella te jetes se njeriut.

Kisha lexuar librin e famshem” the tool of titans” dhe mbasi lexova edhe gjithe librat e Dale Carnegie (do sygjeroja absolutisht ti lexoni pa perjashtuar asnjenga librat e tij)  mu hap nje bote e tere perceptimesh te ndryshme qe theklle thelle I dija, por ndoshta kisha nevoj ti lexoja diku per tia kujtuar vetes time.

Vura re se kjo fjala influencer vjen shpesh keqinterpretuar.

Kur kerkon online epr fjalen influencer te dalin sinonime si: specialist, master, guide, mentor, konsulent, ekspert, tastemaker (qe nuk ka nje perkthim shqip shqip)  etj etj. Mirepo ne keto kerkimet e mia jo te gjithe mu duken kaq eksperta, master apo mentor ne fushat ku jepnin influencen e tyre.

Une kam nje difekt, nje nder te shumtit le te themi. (qe ndoshta edhe difekt shume nuk eshte per mendinim tim) kur kerkoj nje keshille ne nje fushe specifike te jetes, e kam shume te veshtire ta kerkoj nga persona qe per mua nuk jane specialist te asja fushe.

E cila do tethote” nesekamnevoj per njekeshillepsikologjike, nuk e kam per turptekontaktojnjepsikologdhetekerkojnjekeshille per ate pjesqe me shqeteson. Nese me duhet nje keshille patologjike apo per femijen tim, I drejtohem patologut apo pediatres dhe nuk kerkoj nga nje I aferm keshille qe mund ta kem direct nga nje person specialist. Po keshtu edhe ne fushat e tjera te jetes. Nuk me pelqen shume kur persona qe sjane asapk te informuar mbi nje fushe apo Akoma edhe me keq, jane te keqinformuar fillojne e japin keshilla e sygjerime mbi dicka qe nuk kane aspak bazen per ta mbrojtur ate keshille. (sic kur te thone cfare te besh kur te dhemb fundi I barkut, apo ke nje dhimbje koke kronike dhe te japin ilace sikur te jene mjeket dora vete)

Po keshtu e njejta gje kur fillova te kerkoj online per influencerat e famshem.

 

Duhet patur shume kujdes per mednimin tim kur jepen disa keshilla online. Internet tashme lexohet ng ate gjithe, te vegjel e te medhenj. Persona qe mund te kene probleme psikologjike dhe persona qe kalojne nje periudhe te veshtire te jetes se tyre.

Disa prej ketyre te influencerave te famshem, mund te jene vertet nje dem per shoqerine. Ju do thoni nese eshte keshtu personat sduhet ta ndjekin.

Eshte e lehet te besh leve tek nje grup personash qe I akumulon nje gje e parbashket dhe ti rrotullosh sit e kesh qejfin.

Mos me thoni qe eshte e veshtire pasi eshte ajo se cfare bejne prej vitesh politikanet.

Ka influencer si pershembull te derguarit  jehovait. Gjeta nje grup online rastesisht sepse kerkuan keshille per te bere marketing, sit e afronin me shume njerez prane komunitetit te tyre. Ja pershembull, ky grup influecer apo lideri I tyre eshte nje influencer qe ka ndikim te forte tek njerzit qe sidomos kane humbur nje njeri te shtrenjt ne jeten e tyre. (nuk do I fytem thelle kesaj historie ne vecanti por do prek thjesht anen “infuelcner”)

Personat qe I bashkohen ketij lideri jane njerez qe influencohen nga fjala e tij dhe jane ne gjendje te japin ehde jeten aq ndikim te forte ka nje influencer I tille.

Influencer fake qe bejne sikur u interson jeta apo hallet e te tjerev online ka plot sa te doni.

Bloggerat qe bejne punen e tyre me profesionalizem apo  shesin produktet per te cilat paguhen,apo fashion blogger qe kane nje linje te tyre (si dyane apo linje mode) bloggerat nutricioniste apo marketers qe  influencojne ne menyre konstruktive masen e gjere, jane absolutisht persona te cilet respektoj pasi po bejne punen e tyre. (qe shpesh p[erkon me hobin qe kane ne jete)  por jane njerez qe e bejne ne menyre profesionale dhe me aq sa pashe jane persona qe kane nje fare pregatitjeje ne nje fushe perkatese.

Fjalabie, unenukmundte jap keshilla per diete apo sit e mbanitrupin ne forem. Mund tjutregojnjeepisodtejetes time apo mundtju them se cfarekamlexuardhesi ka ndikuarteune, por me sigurinuk do jepjakeshillalart e posht duke shiturvetennjehealthy guru.

Ndaj dua te keni kujdes kur zgjidhni gurun tuaj, influencerin tuaj. Personin qe konsideroni si shembull per tu mare dhe per tu ndjekur.

Ne lindjen e mesme ka shume njerez te cilet nuk kane lexuar kuranin dhe ndikohen nga nje lider qe propagandon se Kurani thote ne nje menyre apo ne nje tjeter dhe pasojat I njohim te gjithe.

Ashtu sick ka shume persona qebiblennuk e kanelexuardhethjeshtshikojnenjefilemsi ai i Mel Gibson “The passion” kujtojne se dine cdogje per katolicismin.

Me sigurineseju apo femijajuaj ka probleme ne matematik apo gjuhetehuaj, jupreferonitepaguaninjekursjashtshkollorqetepermiresoheni ne ate pjeskucalon.

Tenjetengje do jusygjeroja ta beniedhe me vetentuaj. Nese doniteinvestoni ne njefushetejetessuaj, bejeni ne menyreprofesionaledhekerkoninje influencer apo njekurs/liber qeiavlen.

Nese donitebenijoga, shkoni ne njekurskujogandiqetnganjeprofesionistdhemundtekuptoninese po e beni mire apo jo.

Nese donitehumbnipeshe, kerkoninjemjekdietologdhemosbenidieta“fai da te”ku me vonezbuloni se me shumekenihapurpunevetes me shendetin duke rrezikurstomakun apo melcine.

Nese doninjekeshille per te mare Kontraceptive apo jo, shkonibeninje visit tekgjinekologudhemoskerkoni mikes tuajtezemresneseeshtegje e mire apo jo.

Nese keni ndryshime humori  dhe keni disa kohe qe ndjeni se dicka nuk po shkon, kerkoni nje ndihme tek mjeku specialist dhe mos perdorni rrjetet sociale sit e ishte psikologu per tu shfryre. (me shume mundesi do I keni hapur plage vetes me teper ose gjendja ne te cilet ndodheni eshte perkeqesuar)

 

Nese doni te merni leksione pianoje apo kitareje, kerkoni nje profesionist apo jo?

Ateher pse valle per leksione jete duhet ti besoni cdo kujt qe shrkuan online dhe mund te shtremberoj nje te vertet sipas deshires se vet?

Rrethohuni nga njerez qe ju duan jo nga njerez sqimatare pasi ata presin vec te biesh qe te shkelin, nuk do kesh nje dore per tu ngritur nga persona te tille.

Lexo sa me shume libra dhe kur dick ne jete te shqeteson mos ngurro te kerkosh zgjidhjen tek personat qe kane njohuri te plote ne ate fushe dhe jo tek ata qe shesin veten si dijetare te gjithfuqishem pasi me shume siguri do zbulosh nje sharlatan ne vend te nje guru.

………….

Le ta ngyrosim jeten me shumengjyra, ashtu sic eshte edhe vete jeta.

( https://www.forbes.com/top-influencers/#55f578ba72dd )

 

Ju gjithashtu mund te lexoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *